Spółka musi obliczać i odprowadzać składki do ZUS z tytułu kontraktów menadżerskich zawartych z członkami zarządu

Print Friendly

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 listopada 2014 roku  (I UK 126/14).

Spółka zwróciła się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (jednolity tekst: Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.)

Jako fakty wymagające interpretacji przedstawiła zawarcie kontraktów menedżerskich z członkami zarządu wskazując, że prowadzą oni jednocześnie działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania, w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Działalność ich polega wyłącznie na zarządzaniu przedsiębiorstwem wnioskodawcy, a w szczególności na kierowaniu przedsiębiorstwem spółki oraz zarządzaniu jej majątkiem, w tym na gospodarowaniu mieniem i zapewnianiem jego ochrony, wykonywaniu uchwał i współdziałaniu z pozostałymi organami spółki, prowadzeniu racjonalnej polityki kadrowej. Umowa zobowiązuje menedżera do zachowania najwyższej staranności przy jej wykonaniu, z uwzględnieniem charakteru działalności spółki oraz z zachowaniem troski o wszelkie interesy majątkowe i niemajątkowe spółki. Menedżer zobowiązany jest do osobistego wykonywania umowy, za co otrzymuje wynagrodzenie stałe miesięczne oraz premię roczną, po spełnieniu określonych warunków. Wynagrodzenie stałe i premia roczna powiększane są o należną stawkę podatku VAT.

Wnioskująca spółka w drodze interpretacji domagała się ustalenia, czy w przedstawionym stanie faktycznym jest płatnikiem składek za ubezpieczonych menedżerów, tj. czy ma obowiązek obliczania, rozliczania i przekazywania co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Spółka przedstawiła własne stanowisko prawne, że członkowie zarządu spółki prowadzący w zakresie usług zarządzania działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, którzy zawarli ze spółką umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania (tzw. kontrakty menedżerskie), podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, a tym samym są zobowiązani do samodzielnego zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych faktu rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz do obliczania i przekazywania składek ubezpieczeniowych. Wywiodła, że wykonywanie działalności na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych stanowi bezwzględny tytuł do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu pozarolniczej działalności na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, uznał stanowisko prawne wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji.

Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który  zważył, co następuje:
„choćby kontrakt menedżerski został zawarty w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez członka zarządu spółki kapitałowej, zarządzanie spółką na podstawie takiego kontraktu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiącym tytuł podlegania ubezpieczeniu społecznemu, a zarejestrowanie działalności gospodarczej przez członka zarządu powiązanego ze spółką prawa handlowego kontraktem menedżerskim nie ma wpływu na istniejący obowiązek spółki, jako płatnika, w zakresie zgłoszenia menedżera do ubezpieczenia oraz obliczania, rozliczania i przekazywania co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe za tych ubezpieczonych”.

Uwzględniając to, Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną.

Masz pytania?

Napisz do Nas

Zadzwoń do Nas!

607 660 516