Indywidualne podatkowe rachunki bankowe

Print Friendly

Ministerstwo Finansów wraz z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej przygotowały dla podatników indywidualne rachunki podatkowe.

Obecnie rozliczając się z fiskusem podatnicy wpłacają podatki PIT, VAT i CIT na rachunki właściwych urzędów skarbowych. Od 1 stycznia 2020 roku to się jednak zmieni. Do 31 grudnia 2019 roku każdy podatnik musi założyć indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych, na które podatnicy wpłacają PIT, VAT i CIT, będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 roku. Od 1 stycznia 2020 roku system nie przyjmie już wpłaty na podatek PIT, CIT czy VAT na dotychczasowy rachunek bankowy – wpłat będzie trzeba dokonywać na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Mikrorachunek podatkowy będzie towarzyszył podatnikowi przez cały okres działalności. Numer rachunku bankowego nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi indywidualnie. Nie trzeba składać żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

Mikrorachunek można założyć wchodząc na stronę www.podatki.gov.pl. Należy skorzystać ze specjalnego generatora – wystarczy podać PESEL (w przypadku osób fizycznych) lub NIP (w przypadku organizacji). Każdy mikrorachunek, oprócz identyfikatora podatkowego (numeru NIP lub PESEL), musi zawierać cyfry 1010 0071 222.

Generator mikrorachunków działa całodobowo – podatnicy są w stanie skorzystać z niego w każdej chwili, wykorzystując do tego telefon, tablet czy komputer. Należy zaznaczyć, że prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne. Jak podaje Ministerstwo Finansów, dzięki indywidualnemu rachunkowi podatkowemu w łatwy i wygodny sposób podatnicy i płatnicy zapłacą podatek PIT, VAT i CIT – bez obawy, że pieniądze trafią omyłkowo na niewłaściwe konto. Jeśli podatnik przeprowadzi się lub zmieni siedzibę firmy, cały czas będzie posługiwał się tym samym mikrorachunkiem podatkowym, a to z kolei ma sprawić, że szybciej otrzyma też potrzebne zaświadczenia, np.: zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.

Masz pytania?

Napisz do Nas

Zadzwoń do Nas!

607 708 888